Proč jíst NED?

Děsivých 91 % dospělých Američanů má nadbytek tuku – nadměrné procento  tělesného tuku.

I ti, kteří od pohledu vypadají na normální hmotnost, mají v tukových buňkách nadměrné množství tuku. Pokud  máte geneticky dán nízký osobní tukový práh (maximální počet tukových buněk, které jsou schopné růst), pak můžete trpět výraznou  inzulinovou rezistenci a dokonce i diabetem 2. typu (poslední stádium inzulinové rezistence) ačkoliv vypadáte docela štíhle.

Překročení vašeho osobního tukového prahu způsobuje inzulinovou rezistenci, což je stav energetické toxicity, kdy vašemu tělu došla všechna vhodná místa k uložení nadměrné energie z tuků i sacharidů. Tato energetická toxicita zvyšuje riziko téměř všech chronických onemocnění včetně tří největších zabijáků: rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a demence.

Když vyčerpáte své podkožní tukové zásoby, které jsou neškodné, vaše tělo musí ukládat tuk do viscerálního, neboli břišního, tuku. Zásoby břišního tuku jsou známkou energetického přetížení a inzulinové rezistence.

Zda máte zvýšené riziko energetické toxicity v důsledku inzulinové rezistence, známé také jako „metabolický syndrom“, si můžete  ověřit, když spočítáte  poměr obvodu vaše pasu a tělesné výšky.

„Metabolický syndrom“ je diagnostikován pacientům, u kterých se objevuje kombinace alespoň tří z těchto faktorů: břišní obezita, zvýšené triacylglyceroly, snížený HDL („dobrý“) cholesterol, zvýšený krevní tlak, nebo zvýšená hladina glukózy nalačno.

Zvýšená glukóza je obvykle  faktor zjištěný jako poslední. Přesto má bohužel v současné době  asi 52 % Američanů prediabetes nebo diabetes (zvýšenou glukózu nalačno). 

Metabolický syndrom je masivní epidemie, aktuálně asi 88 % Američanů splňuje jedno nebo více diagnostických kritérií tohoto stavu energetické toxicity.

Kromě obvodu pasu kolem pupku a krevního tlaku patří mezi užitečné ukazatele k identifikaci metabolického syndromu také lipidový profil a glukóza nalačno a také hemoglobin A1c (což je průměr glukózy za poslední tři měsíce).

Takže proč jíst nízkoenergetickou dietu?

Tato dieta je specificky navržena, aby poskytla maximální sytost (bílkoviny, vlákninu, minerály a další mikroživiny) i při nižším příjmu kalorií, a umožnila vám tak snížit množství uložené energie na normální úroveň.

Toho je dosaženo omezením konzumace zpracovaných sacharidů a tuků, a zaměřením se na bílkoviny a vlákninu.